Zostać fotomodelką

Jeśli myślisz, że bycie fotomodelką to zajęcie dla Ciebie to warto abyś przeczytała ten artykuł.

Bycie fotomodelką nie musi być tak jak bycie lekarzem czy adwokatem zawodem – angażującym bez reszty. Dla wielu osób przygoda z fotomodelingiem trwała krótko, dla innych dłużej a dla innych nigdy się na dobre nie zaczęła. Od czego to zależy? Jak zwykle od kilku czynników i jak zwykle niektóre będą zależne od Ciebie – inne nie.

Predyspozycje do bycia fotomodelką różnią się od predyspozycji do np. bycia nauczycielem matematyki. O ile w zawodach, matematyka, czy informatyka w rzeczywistości o sukcesie zawodowym decyduje praca nad sobą wyrażająca się w motywacji siebie, pogłębianiu wiedzy i umiejętności, nawiązywaniu kontaktów i współpracy o tyle kariera fotomodelki w dużo mniejszym stopniu zależy od silnej motywacji. Zazwyczaj jeśli bardzo się chce np. nauczyć angielskiego – to nic prostszego,  z dobrą motywacją każdy się go nauczy. Z fotomodelingiem jest inaczej. Jeśli nie spełnisz kilku warunków motywacja Ci nie pomoże – a przynajmniej nie wystarczy. Powiewa to trochę goryczą dyskryminacji ale z drugiej strony można to sobie wyobrazić jako wyjście awaryjne dla tych, którzy nie nadają się ani na matematyków, ani na adwokatów ani na informatyków :)  i ostatnią szansą jest to co dała im – natura :). Czasami wydawać się może, że fotomodeling ma więcej wspólnego ze sportem niż z innymi zawodami – w sporcie musisz mieć predyspozycje, fizyczne, psychiczne, odpowiednią wytrzymałość, kondycję, budowę ciała i – silną wolę, upór do walki. Trzeba też mieć dobrego trenera.

Do rzeczy

Wymogi aby zostać fotomodelką nie są aż tak wysokie jak na modelkę, wiec nawet jeśli nie masz 170cm wzrostu, biustu pomiędzy 80 a 90cm, talii pomiędzy 56 a 64cm i bioder miedzy 84 a 92cm to i tak masz szanse zabłysnąć w branży. Twoje zdjęcia mogą być publikowane w rożnych znanych magazynach, bilbordach reklamując drogie produkty, lub tez możesz wystąpić w jakiejś fajnej reklamie.

 

Krok1. Predyspozycje do bycia fotomodelką

Musisz zadbać o kilka ważnych spraw związanych z Twoim ciałem. Miedzy innymi o swoją skórę. To bardzo ważne żeby była ona jak najbardziej zdrowa i naturalnie gładka. Solarium nie jest tym co Twoja skóra lubi najbardziej. Przesuszona skóra nie wygląda ładnie i fotograficy stronią od "pań rezydentek solariów"

Drugim bardzo ważnym aspektem, który jest bardzo istotny w tej branży są zdrowe i gęste włosy. Ich długość nie jest w ogóle ważna. No i zęby - białe.
Jeżeli uważasz, że spełniasz powyższe kryteria to czytaj 'krok2'.

 

Krok2. Cechy psychiczne

Musisz być pewna ze właśnie to chcesz w życiu robić. Musisz być pewna swoich zdolności psychicznych w tym zawodzie. Pozory bywają zgubne. Praca fotomodelki wymaga dużo poświecenia czasem jest wręcz wyczerpująca. Kilkugodzinne sesje, ciągle przebieranie, zmiany fryzur i makijażu. Ciągłe dostosowywanie się do rożnych pomysłów na zdjęcia, nie zawsze zgodne z naszym "widzimisię". Powinnaś sobie odpowiedzieć na parę pytań dotyczących zakresu pozowania do zdjęć, czy jesteś fotogeniczna, ambitna, zorganizowana, punktualna, komunikatywna a także czy jesteś przygotowana do wyjazdu do innego miasta lub nawet za granice swojego kraju. Pamiętaj ze w fotomodelingu oprócz Twojego ciała liczy sie także uwarunkowanie psychiczne.

 

Krok3. Portfolio przyszłej fotomodelki

Zadbaj o dobre portfolio (przeważnie 6 najlepszych zdjęć: 2 twarzy, 2 twarzy i tułowia oraz 2 całej sylwetki). Najlepiej jeżeli są one zrobione profesjonalnie przez zawodowego fotografa. Jest to kosztowne ale jeżeli będzie zrobione naprawdę dobrze może bardzo pomóc.
Nie przejmuj sie jednak, jeżeli nie masz wystarczająco pieniędzy na zrobienie swojego profesjonalnego portfolio. Czasami  wystarcza zwykle zdjęcia samej ciebie robione przez rodzinę czy znajomych. Powinny być one jednak dobrej jakosci i dosc wyraźne. Dobre agencje i profesjonaliści mogą stwierdzić juz po zwykłych zdjęciach czy nadajesz się do tego typu pracy. Oczywiście o wiele łatwiej jest dostać się z profesjonalnym portfolio ale dla początkujących powinny wystarczyć dobre zdjęcia które już masz w swoim albumie. Ważne żeby nie były one udawane, powinny być naturalne, a najlepiej bez nadmiaru makijażu. Wtedy specjaliści mogą stwierdzić rodzaj Twojej cery i inne szczegóły twarzy.

 

Krok4. Niezależna opinia i krytycyzm

Znajdź osobę lub dwie, które są krytyczne i szczere. Najlepiej jeżeli nie jest to nikt z Twoich przyjaciół czy rodziny. Pomoże Ci ona ocenić Twoje zdjecia i wybrac te najlepsze. Jak juz to zrobicie, wybierz agencje ktora odpowiada Ci najbardziej i idz pokazac swoje zdjecia. Jeżeli jesteś atrakcyjna i ladnie wychodzisz na zdjeciach to bardzo prawdopodobne ze ktoś Cie wkoncu zauwazy. Jezeli Twoje zdjecia okaza sie choc troche interesujace to fotograf bedzie chcial zrobic Ci wiecej zdjec bardziej profesjonalnych w specjalnym studio aby zobaczyc jak na nich wyjdziesz. Od tej chwili beda Cie dzielic juz pewnie sekundy od podpisania dobrego kontraktu :) Musisz byc pewna siebie i dzialac! :) Jesli nic nie zrobisz to pomimo, ze jestes bardzo atrakcyjna nigdy mozesz nie zostac zauwazona! :)

4 krok wbrew pozorom jest bardzo ważny. Zaoszczędzi Ci rozczarowań  momencie, kiedy będziesz już mocno zaangażowana. Bywa, że osoby z kilkoma "dobrymi" zdjęciami, żyją w przeświadczeniu niezrealizowanej kariery fotomodelki podczas gdy ta kariera wcale nie była dla nich, - po prostu takie było tylko ich przeświadczenie i nie zapytały kogoś neutralnego o zdanie. Ale przynajmniej dobrze im z tym :)

Jeśli jednak chcesz zaangażować się w fotomodeling - zapytaj innych co o tym sądzą. Najlepiej umieść zdjęcia na jednym z setek for o tematyce fotomodelingu i poproś o szczerą opinię. Pamiętaj, że zawsze znajdą sie ludzie zbyt krytyczni jak i mogą się znaleźć zbyt przyjaźni. Nie sugeruj się samą opinią bliskich, kolegów czy koleżanek. Pamiętam jak sam przekonany o wysokiej jakości swoich zdjęć zdziwiłem sie straszliwie, gdy po wystawieniu ich na forum nie pozostawiono na nich suchej nitki.  Ale to wcale nie był koniec.

Jak zdobędziesz przychylne uwagi co do swoich predyspozycji spróbuj wysłać zgłoszenie do jakiegoś fotografa. Możesz też umieścić ogłoszenie w serwisach z ogłoszeniami fotomodelek. Nie musisz od razu startować do agencji. Jesli umieścisz ogłoszenie w dobrych serwisach i zostaniesz dobrze odebrana napewno ktoś się zgłosi. I wcale nie musi to byc zawodowy fotograf. Zainteresowanie amatorów będzie dla Ciebie również wyznacznikiem Twoich predyspozycji. Oczywiście nie musisz na nie  odpowiadać :)

Powodzenia! :)